
Spis treści
Kim jest osteopata?
Czy jest to ktoś, komu można zaufać i oddać się bezpiecznie w jego ręce? Bywa tak, że jest on ostatnią deską ratunku dla pacjentów przed długotrwałym leczeniem farmakologicznym lub zabiegiem chirurgicznym. Osteopata to specjalista w dziedzinie osteopatii, która jest stosunkowo nowym działem medycyny niekonwencjonalnej i opiera się na diagnostyce manualnej chorób oraz ich leczeniu. Podstawowym narzędziem pracy lekarza osteopaty są ręce. Aby zostać osteopatą, najpierw trzeba zostać lekarzem medycyny lub fizykoterapeutom na pięcioletnich studiach magisterskich. Dopiero potem należy odbyć studia osteopatyczne, które też trwają pięć lat. Jak widać, jest to ktoś wykształcony, komu można zaufać i oddać w jego ręce swoje zdrowie.
Czym zajmuje się osteopata?
Najczęściej zgłaszają się do niego pacjenci z różnymi dolegliwościami bólowymi, które utrudniają im codzienne życie. Osteopatia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Do tego specjalisty mogą się zgłosić i skorzystać z jego pomocy osoby cierpiące na: bóle kręgosłupa i stawów, migreny, zaburzenia snu i nastroju, zespoły lękowe i stany depresyjne, zaburzenia pracy układu trawiennego, wady postawy, urazy, astmę, kręcz szyi, lumbago, nietrzymanie moczu, dyskopatie, endometrioza, szumy uszne oraz rwę kulszową.
Jak wygląda wizyta u osteopaty i na czym polega leczenie?
Do tego specjalisty nie jest potrzebne skierowanie. Na pierwszej wizycie lekarz osteopata zapozna się z historią naszej choroby, nasileniem i częstotliwością występujących dolegliwości. Przeprowadzi z nami wywiad dotyczący leków, jakie przyjmujemy, przebytych operacji, urazów i chorób występujących w naszej rodzinie. Następnie przystąpi do badania i postawienia diagnozy, po czym przeprowadza terapię. Omawia on z pacjentem jego problem i znajduje drogę do jego rozwiązania. Z jego pomocy mogą skorzystać dzieci, młodzież i sportowcy.